Świat zwierząt
Świat zwierząt
Fauna Turcji jest niezmiernie ciekawa, obfituje bowiem w gatunki zarówno typu europejskiego, jak i azjatyckiego. Najbogatsze w zwierzęta i ptactwo są regiony północne, ponieważ bujna szata roślinna tych terenów sprzyja bardzo rozwojowi zwierzo-stanu. Występują tu dzikie koty, wilki, kuny i dziki. Nierzadko przybłąka się do stada owiec, kóz czy krów niedźwiedź. W południowo-wschodnim obszarze Turcji spotyka się gazele i antylopy, w latach 50. widziano tam nawet bezgrzywego lwa i lamparta. Tutaj mieszkają również jelenie i samy, a w górach liczne świstaki. W środkowej Anatolii żyją szakale i hieny pręgowane. Oprócz tego nierzadko pośród stepów słychać ryk dzikiego osła. Spotkać zająca to żadna sztuka, tak samo jak lisa. Ponadto w całym kraju rozpowszechnione są różne odmiany gryzoni. Człowiek hoduje konie, bawoły, krowy, owce, kozy i wielbłądy.
Wodny świat prezentuje się również nie najgorzej. Na szczególną uwagę zasługują żółwie, zamieszkujące morza południowe, ale nierzadko też wody wewnątrz kraju. Zresztą żółwie lądowe bardzo często przebiegają nam – na miarę swoich sił oczywiście – drogę. W morzach pływają foki i lwy morskie. Pośród ryb królują tuńczyki, flądry i sardynki, a między rafami pływają różnokolorowe „szlachetne” rybki, które podziwiać możemy podczas nurkowania.
Przestworza są opanowane przez mnóstwo ptaków. Królują wszędobylskie orły, jastrzębie czy myszołowy. Na zwierzynę polują też sokoły, a padliną żywią się sępy. Na niebie nierzadko widać również bociany (też w gniazdach, niekiedy w centrum miasta), puchacze, wrony, kawki i szpaki.
Pośród pól i terenów bagiennych występują cietrzewie, dzikie indyki, bażanty i kuropatwy. Po wodzie pływają łabędzie, kurki, gęsi i kaczki. Nad morzem pokrzykują mewy i rybitwy. Jedynie w lecie, i to na południu, pojawiają się flamingi.
Niestety w Turcji nie gorzej mają się różnego rodzaju gady (wyłączamy z tego fascynujące, kolorowe jaszczury), płazy i wstrętne owady (wyłączamy piękne motyle i ciekawe ważki). Żmije i jadowite węże są częstym zjawiskiem w każdym bez wyjątku regionie, choć oczywiście w stepach i górach środkowej i południowo-wschodniej Anatolii prawdopodobieństwo zapoznania się z takim „przyjemniaczkiem’ wzrasta co najmniej dwukrotnie. Ale na tym nie koniec. Na naszej drodze może stanąć również skorpion, lecz tylko w centralnej, południowej i południowo-wschodniej Turcji. Poza tym większość gatunków nie jest jadowita, co jednak nie oznacza, że nie powinniśmy się ich wystrzegać. W pobliżu syryjskich stepów widywane są również tarantule.