Erzurum

Samolot odlatuje codziennie z Erzurum do Stambułu oraz Ankary. Biuro THY działa przy Cumhuriyet Cad., Eren Is Mrkz 88/3, tel./faks: (442) 234 8 5 30, faks: (442) 23310 70. Na lotnisko, oddalone ok. 8 km na zachód od miasta, zawiezie nas firmowy minibus, kursujący zgodnie z rozkładem lotów.

Połączenia autobusowe z resztą kraju są bardzo dobre, dojedziemy stąd do każdego większego miasta wschodniej, centralnej i zachodniej Turcji. W Erzurum rządzi miejscowa firma Palandóken. Na otogor dostaniemy się dolmuszem odjeżdżającym z przystanku naprzeciwko hotelu Sefer (Istasyon Cad ). W mieście działa kilka biur (m.in. Palandóken i Metro), skąd po zakupie biletu zostaniemy zawiezieni na otogar specjalnym dolmuszem. Minibusy do Yusufeli, czyli ostatniej miejscowości tej trasy, odjeżdżają z przystanku lub raczej małego dworca usytuowanego przy Ahmet Yesevi Cad., na północny wschód od centrum miasta. Króluje tu firma Artvin Expresi.

Pociągi odjeżdżają z Erzurum jedynie w kierunku wschodnim (do Karsu) lub zachodnim (do Stambułu przez Sivas, Kayseri i Ankarę), i to tylko dwa. Dogu Ex. do Karsu odchodzi o 17.20 (1,5 USD, 5 godz ), a do Stambułu o 12.00 (8,5 USD, 33 godz ). Oczywiście pociąg do Stambułu przejeżdża przez Sivas (3 USD, 12 godz ), Kayseri (4,5 USD, 16 godz.) oraz Ankarę (5,5 USD, 24 godz ). Drugi pociąg Erzurum Super Ex. jedzie do Ankary (wyrusza o 13.30).

Na dworzec kolejowy, oddalony od centrum o 600 m, dotrzemy pieszo lub dolmuszem odchodzącym z Adnan Menderes Cad.

Noclegi

Miejsc noclegowych w Erzurum jest nawet sporo. Ich skupisko znajdziemy w okolicach pl. Asagi Mumcu, gdzie są zarówno hotele droższe, jak i te tańsze czy najtańsze. Z powodu braku turystów ceny za dobę nie są wygórowane, co mile zaskakuje każdego, kto tu zawita.

Gastronomia

Wprawdzie restauracje (jest ich niewiele) i lokanty (tych z kolei jest bardzo dużo) rozrzucone są po całym mieście, ale te najtańsze (w wypadku Erzurum nie oznacza to, że najgorsze) znajdziemy tam, gdzie i hotele, czyli w pobliżu pl. Asagi Mumcu.

Łaźnie

Łażni jest w mieście co najmniej pięć, ponieważ im dalej na wschód, tym bardziej mężczyźni lubią do nich zaglądać (wiąże się to z religijnością). Jedną z lepszych jest Boyahane Hamami przy Cennet Cesme Karjsi (nieopodal krytego bazaru Riistem Paja Bedesten) – niewielkim placyku z fontanną zwaną Cennet – „niebiańską”. Aby łatwo znaleźć łaźnię, wystarczy zapytać miejscowych, gdzie jest fontanna Cennet (Cennet Cesme nerede?), a każdy nam ją wskaże. Łaźnia usytuowana jest dokładnie naprzeciwko fontanny (pamiętajmy, że to fontanna z wodą pitną, czyli właściwie studnia uliczna, a nie „fon tanna” w naszym tego słowa rozumieniu). Hornom jest zabytkowy (1566) i wciąż w dobrym stanie. Kąpiel kosztuje 2 USD, kese-1 USD, masażu tu nie uświadczymy. Inną możliwością jest Kirkcesme Hamamlari przy Kirkcesme Sok. 5. Dojdziemy do niej, idąc od krytego bazaru Rustema Paszy ul. Ayazpaja Cad. na wschód i skręcając w pierwszą uliczkę w prawo za Pervizoglu Camii (1715). Została ona przygotowana na przyjmowanie zagranicznych gości, co zabrało jej nieco uroku. Osobne wejścia dla kobiet i mężczyzn. Ceny te same co wyżej. Niezbyt oryginalna łaźnia mieści się w podziemiach hotelu Fatih, przy Kazim Karabekir Cad.

Informator

Biuro informacji turystycznej jest przy Cemal Gursel Cad., na zachód od ronda z pomnikiem Ata-turka i okrągłą fontanną. Dostaniemy tu kserokopię prymitywnej mapki, dającej jednak jakie takie wyobrażenie o mieście. Lepsza jest broszura, która zawiera informacje o Erzurum i okolicach.