Ordu

Ordu

W Ordu nic ma wiele ciekawego do zobaczenia, ale jest to przyjemne portowe miasteczko, a latem miejscowość wypoczynkowa z turecką atmosferą, której nie zakłóca masowa turystyka. Możemy tu wypocząć przed czekającą nas, niemalże całodniową wyprawą do Tokatu, kąpiąc się w morzu i opalając na piaszczystej plaży w samym centrum miasta lub spacerując po bazarze.

Miejsca, które warto zobaczyć

Ordu Muzesi (Pasaoglu Konagi ve Etnografya Muzesi – Dom Paszy i Muzeum Etnograficzne) – czynne w godz. 9.00 – 12.00, 13.30 – 17.00, wstęp: 0,7 USD – znajduje się ok. 400 m na południe od centrum miasta, w ładnej willi przy Hukiimet Cad. Dojdziemy tam ulicą przylegającą do zachodniej strony meczetu Aziziye. Dotarłszy do placu z fontanną, idziemy dalej prosto (ulica skręca lekko w prawo) aż do jego końca, gdzie też widzimy przy małym rondzie drogowskaz do muzeum (po lewej stoi łaźnia Saray). Idziemy w lewo i prosto; wkrótce zobaczymy zabytkowy dom, w którym je urządzono. Obejrzymy tu oryginalnie zachowane, osmańskie wnętrza z XIX w., a także całkiem ciekawe zbiory z kolekcji etnograficznej.

Do XIX-wiecznego kościoła ormiańskiego w postaci bazyliki krytej kopułą dojdziemy wzdłuż nadmorskiej promenady, udając się na zachód. Kościół stojący nad urwiskiem służył niegdyś za więzienie, a dzisiaj jest tu miejscowe centrum kulturalne.

Z ronda przy Saray Hamami odjeżdżają dolmusze na wzgórze Boztepe (0,5 USD, 7 min), skąd rozciągają się wspaniałe widoki na okolice i Góry Pontyjskie. Niektórzy turyści twierdzą, że warto wybrać się do Eski Pazar Camii, meczetu pochodzącego z czasów seldżuckich. Do kulliye należą jeszcze medresa, łaźnia oraz inne budynki. Kompleks został przebudowany w 2. poł. XVIII w. i nie przedstawia już pierwotnej wartości artystycznej. Meczet jest odległy o ok. 4 km na południowy wschód od miasta. Chociaż to najstarszy meczet w Ordu, najlepiej udać się tam tylko w razie sporego nadmiaru czasu. Dostaniemy się tam dolmuszem lub autobusem odjeżdżającym spod hotelu Kervansaray z napisem Ulubey albo Kabadiiz (0,35 USD). Kierowcy dajmy znać, że interesuje nas Eskipazar, a on wysadzi nas nieopodal niego, skąd dotrzemy do celu kilkuminutowym spacerem.

Dojazd, orientacja, połączenia

Do Ordu dojedziemy z Trabzonu (4,5 USD, 3,5 godz.) lub od drugiej zachodniej strony (z Unye lub Samsunu). Z dworca autobusowego oddalonego na wschód od centrum o jakieś 1,5 km dostaniemy się dolmuszem jadącym wzdłuż głównej drogi Trabzon -Samsun (Ataturk Bulvari) lub pieszo, a jeśli podróżujemy z zachodu, to wystarczy wysiąść przy głównym placu Belediye Meydam, na którym wznosi się Aziziye Camii (niedaleko morza; przy brzegu naprzeciw meczetu stoi pomnik Ata tiirka). Przy placu znajdują się biuro informacji turystycznej (po wschodniej stronie) oraz biura firm autobusowych (po drugiej stronie meczetu), a także przystanek dolmuszów zmierzających do pobliskich miejscowości (min. Unye), który usytuowany jest bliżej pomnika Ataturka, po północnej stronie Ataturk Bulv.

Na dworzec autobusowy dotrzemy dolmuszami odjeżdżającymi z przystanku ulokowanego po zachód niej stronie meczetu Aziziye, przy dużej fontannie ablucyjnej. Przejazd kosztuje 0,3 USD. Można tam też dojść pieszo. Z Ordu wydostaniemy się przede wszystkim na zachód lub wschód, podróżując autobusem wzdłuż wybrzeża. Nie trzeba udawać się na otogar, aby wyjechać z miasta. Wszystkie autobusy zatrzymają nam się, jeśli wyjdziemy na Ataturk Bulv. Przy Belediye Meydam usytuowane są przystanki dolmuszów zmierzających do Giresunu (w stronę Trabzonu, 1,4 USD, 1 godz.) i Unye (w stronę Samsunu, 2,5 USD, 2,5 godz).