Ordu

Noclegi

Baza noclegowa nie jest imponująca, w zupełności jednak wystarczy, by każdy wybrał coś dla siebie

Hotele dla mało wymagających

Sehir Palas Otel, przy południowo-wschodnim krańcu Belediye Meydani, nad firmą Sema Truizm. Co wrażliwsi powinni tego miejsca unikać Nie ma nawet pryszniców, a jedynie umywalki i ubikacje na korytarzu. Cena: 2,5 USD od osoby.

Hotele tanie

Hotel Kervansaray, Kazim Karabekir Cad. 1, przy parkingu obok głównego placu, tel.: (452) 21413 30. To duży budynek, który niepodobna przeoczyć. Niezbyt wyszukane pokoje z prysznicami. Ceny: pokój jednoosobowy – 5,5 USD, dwuosobowy – 9 USD, trzyosobowy -12 USD.

Otel Ordu Palas, na południowy wschód od Belediye Meydam, w uliczce odchodzącej od Sirripaja Cad. Przyjemny, czysty hotelik, a właściwie dwa naprzeciwległe, z tym ze w jednym trwa remont. Niektóre pokoje bez pryszniców (jest tylko ubikacja), ale ten na korytarzu bez zarzutu. Cena: 4-5 USD od osoby.

Hotele o wyższym standardzie

Turist Otel 2, Ataturk Bulv. 134, tel.: (452) 214 91 15, faks: (452) 21419 50. Jeden z lepszych hoteli nie opodal centrum, usytuowany ok. 200 m na wschód od Belediye Meydam, przy głównej drodze. Ceny (ze śniadaniem): jedna osoba – 15 USD, dwie – 24 USD, trzy – 32 USD. Na dole niezła restauracja.

Gastronomia

Kervansaray Lokantasi, na dole hotelu o tej samej nazwie. Obszerna lokanta, gdzie za porcję zapłacimy średnio 1 -1,5 USD.

Kumsal Restaurant, nad samym brzegiem morza Dojdziemy tam promenadą na zachód od centrum. W restauracji zjemy nie tylko smaczne potrawy rybne i dania kuchni tureckiej (porcje średnio po 5 USD), ale również wypożyczymy rowery wodne.

Cihan Lokantasi, naprzeciwko hotelu Jehir Palas. Niezły lokal oferujący potrawy po odpowiednich do jego standardu cenach: Iskender kebap – 2,4 USD, lokantowa porcja -1,5 USD.

Deniz Lokantasi i Liman Lokantasi, przy ulicy po między Suleyman Felek Cad. a Sirripaja Cad, na południowy wschód od głównego placu. Dwa podobne loka le, ceny nieco wygórowane: porcje średnio po 2 USD.

Łaźnie

Saray Hamami leży na południe od Belediye Meydam, przy rondzie niedaleko muzeum. Kąpiel kosz tuje 1,7 USD, a mycie – 0,35 USD. Nieco lepszą łaźnią jest usytuowana blisko meczetu Aziziye (na zachód od niego) Furtun Yah Hamami, gdzie za kąpiel zapłacimy również 1,7 USD, ale za mycie (kese) tyle samo.

Informator

W okolicy Belediye Meydam znajdziemy kilka banków z bankomatami, a pocztę na południe od meczetu, niedaleko stadionu. Z dostępu do sieci WWW skorzystamy w kilku kafejkach internetowych, m in. Paradox Internet Cafe przy małe] uliczce odchodzącej od Suleyman Felek Cad. (pierwsza w lewo, idąc od meczetu Aziziye) czy Ózgun Internet Cafe (przy rzece nieopodal Hanim Cad., w stronę dworca). W obu kafejkach godzina połączenia kosztuje 0,7 USD. Główną ulicą handlową jest ciągnąca się z zachodu na wschód Sirripasa Cad., która jest ocienionym drzewami deptakiem. Inne główne ulice to Hanim Cad. (od placu na wschód Suleyman Felek Cad.) i Karabekir Cad.

Tokat

Naszym następnym celem jest miasto Tokat, położone nieco bardziej w głębi lądu, niedaleko Sivasu. Aby tam dojechać, będziemy potrzebowali niemalże całego dnia, a przy tym wielokrotnie rozruszamy kości, przesiadając się do kolejnych dolmuszów (wprawdzie z Ordu mamy bezpośredni autobus do Tokatu, ale jedzie on przez Samsun i Amasyę, czyli naokoło, a bilet kosztuje 12 USD).

Pierwsza przesiadka nastąpi w Unye Dojedziemy tam z Ordu dolmuszem z przystanku niedaleko pomnika Ataturka (2,5 USD, 2,5 godz.). W Unye wysiądziemy prawdopodobnie przy niewielkim lunaparku i boisku. W lewo odchodzi szeroka Niksar Cad., którą dojdziemy do dworca autobusowego (przed stadionem skręcamy w lewo, otogar usytuowany jest na jego tyłach). W samym miasteczku znajdzie się kilka atrakcji; kto byłby ich ciekaw, może podejść do biura informacji turystycznej przy głównym placu, gdzie stoi ratusz, pomnik Ataturka i rośnie 500 – letni platan. Do placu dotrzemy, kierując się wzdłuż plaży na zachód od głównego skrzyżowania. W Unye zobaczymy historyczną łaźnię, co najmniej dwa stare kościoły (jeden to tylko ruiny, a drugi zamieniony został właśnie na wspomnianą łaźnię), kilkanaście osmańskich domów, a na obrzeżach miasta starożytne grobowce oraz pozostałości twierdzy, którą widać z dolmusza po drodze do Niksaru. Warto wiedzieć, że w mieście działał swego czasu św. Mikołaj, który przybył tutaj z misją nawracania pogan.

Z Unye nie kursują bezpośrednie minibusy do Tokatu, dlatego wsiąść musimy najpierw do dolmusza do Niksaru (3,5 USD, 2,5 godz.). Jeśli nie będziemy mieć natrętnego towarzystwa, to podróż spędzimy miło na podziwianiu wspaniałego krajobrazu, ponieważ droga wiedzie przez zalesione góry i przełęcze. W mijanych wsiach obserwować można tradycyjne spichlerze zabezpieczone przed myszami poprzez umieszczenie ich na palach. Pale otoczone są płaską okrągłą tarczą, aby myszy nie mogły się wdrapać do spichlerza.

Niksar to stare miasteczko (w starożytności Neocezarea), w którym warto obejrzeć dwa stare meczety: Ulu Camii i Córegibuyuk Camii, kamienny most oraz górującą nad centrum twierdzę. Niestety nie ma czasu na dokładniejszą penetrację, ponieważ do Tokatu mamy jeszcze prawie tyle drogi co z Unye (a więc co najmniej 2 godz.). Bez problemu jednak złapiemy dolmusz do Tokatu, zatem jeśli zawitamy tu koło południa, to spokojnie możemy zwiedzić miasteczko.